VYBERÁME FUNKČNÉ OBLEČENIE PRE DETI

On: comment Comment: 0 favorite Hit: 314

Obliekať deti počas jesene a zimy je pre mnohých rodičov malou nočnou morou. Okrem toho, že musíte bojovať s deťmi počas obliekania, lámete si hlavu otázkami: „Obliekla som ho dosť? Nebude mu zima?“ Alebo: „Nie je to príliš, čo ak sa spotí?“ Riešením sú kvalitné funkčné materiály a vrstvenie. Funkčné materiály sú však náročné z hľadiska bezpečnosti pre ľudské zdravie a rovnako pre zdravie planéty.

1. Škodlivá impregnácia

Každé kvalitné outdoorové oblečenie má impregnáciu proti vode, nečistotám a vetru. Málokto vie, že donedávna bol v drvivej väčšine na impregnáciu použitý škodlivý materiál DWR, ktorý obsahuje fluorokarbóny (PFC). Tieto látky sú tepelne stabilné, odpudzujú vodu, olej a iné nečistoty. Práve pre tieto schopnosti sú používané aj v oblečení, ktoré má byť nepremokavé. Ak je aj táto funkcia oblečenia splnená, dieťa sa v takýchto materiáloch potí, pretože sú nepriedušné, takže predsa len skončí mokré. Fluorokarbóny sa rozkladajú stovky rokov a sú nebezpečné pre naše zdravie, ako aj pre zdravie našej planéty. Podľa Environmentálnej poradenskej agentúry môžu zasahovať do reprodukčného a hormonálneho systému ľudského organizmu. Do tela sa PFC nedostávajú ani tak cez kožu, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, ale častejšie vdýchnutím z povrchu oblečenia pri pohybe človeka. PFC sa našlo aj v materskom mlieku, v krvi z pupočnej šnúry aj v krvi novorodencov.

2. Nastala doba plastová?

Ekologická organizácia Greenpeace objavila plasty vo všetkých vzorkách snehu a vody z jazier v ťažko prístupných či chránených oblastiach vrátane slovenských Vysokých Tatier. Na tieto miesta sme ju zväčša priniesli my skrz naše oblečenie. Každým naším pohybom sa uvoľňujú do prostredia okolo nás neviditeľné kúsky plastu – mikroplasty, ktoré nadväzujú na seba škodlivé fluorokarbóny. Výsledky štúdií ukazujú, že jedna osoba by mohla ročne uvoľniť viac ako 900 miliónov vlákien do ovzdušia iba nosením odevu.

3. Máme na výber, zaujímajte sa

Našťastie, už existujú aj lepšie varianty, napríklad certifikovaná technológia pre vrchnú úpravu oblečenia BIONIC-FINISH® ECO. Pri vývoji sa vedci inšpirovali prírodou. Prevzali myšlienku dendrimérov, molekúl vytvorených z multifunkčných vetiev, ktoré medzi sebou interagujú a samy sa organizujú do vysoko usporiadaných, viaczložkových systémov a vytvorili šetrnejšiu, ekologickejšiu impregnáciu. Po rokoch vývoja je na trhu oblečenie vyrobené ekologickejšie. Už poznáme bezpečnejšie materiály, je len na nás, či a nakoľko sa im otvoríme s pozitívnym prijatím.

4. Bezpečnosť a zároveň vyššia kvalita

Okrem toho, že takáto ekologická impregnácia je lepšia pre nás aj životné prostredie, je aj kvalitná. Vydrží roky a zaručuje aj to, že vaše dieťa zostane suché aj v daždi či v snehu. Možno ste zažili, že aj napriek tomu, že boli nohavice či bunda predávané ako nepremokavé, dieťa bolo premočené až na spodnú bielizeň. Alebo naopak, po vyzlečení bolo dieťa spotené a mokré z vnútornej strany pre nepriedušnosť materiálu. Značky, ktoré odporúčam, dbajú na dôkladný výber materiálu, takže dieťa ostáva v suchu. Ak sa aj impregnácia rokmi stenčila, dobrý materiál naďalej ostáva funkčný.

5. Pýtajte sa na cetifikáty

Hľadajte oblečenie s certifikáciou, ktorá zaručí viacero dôležitých faktorov. Napríklad to, že ide o tovar zdravotne bezproblémový a bezpečný pre deti. Taktiež garantuje, že oblečenie bolo vyrobené ekologickým spôsobom a za etických podmienok. No oblečení hľadajte označenie GOTS, Oeko-Tex®, BIONIC-FINISH® ECO či RDS (Responsible down standard).

6. Koľko to skutočne stojí?

Vďaka tomu, že ide o vysokokvalitné oblečenie a naozaj veľa vydrží, môže ho vynosiť niekoľko detí. Ak vaše dieťa z neho vyrastie, dokážete takéto oblečenie veľmi výhodne predať na bazároch a dostanete späť aj viac ako polovicu zo sumy, ktorú ste za nové oblečenie zaplatili. Dostanete sa často na sumu menšiu, než keby ste si kúpili oblečenie z bežných fast fashion značiek. Práve tieto značky používajú lacné materiály a ekologickú impregnáciu by sme našli ťažko.

blog-01.png blog-02.png
blog-04.png blog-03.png
blog-06.png blog-05.png


Little Hipster shop sa zameriava na dánske značky, ktoré prinášajú na trh funkčné, kvalitné a dizajnové produkty pre deti. Sú vyrábané za etických podmienok, z certifikovaných materiálov, ktoré sú bezpečné pre zdravie vašich detí aj našej planéty.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December